July Grocery Shopping – Week 1 (Update)

I’m trying again this month to feed my family of 5 for $300 or less.

Here’s what I bought this week:

IMG_0001

 IMG_0007

 

Piggly Wiggly:

  • 1 gallon milk (not pictured) $2.99
  • 10 packages Cream Cheese (on sale for $0.99/each) $9.90

Sam’s Club:

  • 8 lb butter $13.16
  • Glad trash bags $11.88
  • 7 lb powdered sugar $4.39
  • 6 lb peanut butter $7.22

Wal-Mart:

  • 2 gal Milk $5.30
  • 1 gal Vanilla Milk (for ice cream) $8.16
  • 1/2 gal buttermilk $1.95
  • 2 gal Lipton Green Tea $5.96
  • 20 lb potatoes $6.00
  • Vanilla wafers $2.00
  • Napkins $1.66
  • Plastic spoons $2.28
  • 2 bxs Vanilla pudding mix $2.00
  • 2 cans sweetened condensed milk $3.12  (Ouch!)
  • 2.4 lb fresh cherries $4.80
  • 2.09 lb bananas $1.05
  • 2 cantaloupe $3.00
  • celery $1.36
  • 6 lb yellow onions $4.56
  • Sour cream $1.06
  • Whipped topping $2.94

Tax: $9.10

Total OOP: $115.02

Saved:  $9.00

It’s more than I had planned on spending this week, but we had a last minute cookout with my mother-in-law and father-in-law, and we decided to make banana pudding and homemade ice cream, so that constituted a few purchases that I had not initially planned on.  Next weekend, we’ll have another get together because it’s Katie’s birthday so some of these items will be put aside for that.  And, 8 of the packages of cream cheese went into the freezer.  I can’t remember the last time I found it that low around here!  All in all, I don’t think that it was too bad.   I should still be able to stay under $300 for the month. 

Don’t forget to check out the Grocery Chart Challenge to see how everyone else is doing this week.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s