Make Your Own: Instant Oatmeal Packets

 

IMG_0016

 

These are so simple & quick to make & they can save you quite a bit of money, depending on what all you add to them.  If you’re like my family, we like all kinds of varieties.  These can be customized to your family’s tastes and preferences, AND you won’t have all of the additives and preservatives in yours that you find in the ones that you would buy prepackaged in the stores. 

My 8-year-old (very soon to be 9) son loves oatmeal but has trouble remembering what all the measurements are, so these are easy for him to grab and fix himself with a little supervision with the hot liquid (usually milk).

The ones that I mixed up today are just brown sugar and cinnamon because that I what I have on hand right now.  But you could add chopped dried fruit, or even fresh fruit after it’s been mixed up, plus any other spices or flavors that you love. 

I got the original recipe from Frugal Families, but I almost always customize it to our tastes & what I have on hand at the time.

Instant Oatmeal Packets

IMG_0012

  • 1/4 cup quick cooking oats
  • 2 Tbs ground oatmeal
  • pinch of salt

For the ground oatmeal, I place 2 heaping tablespoons of oats in my mini food chopper and process:

IMG_0013

Mix all ingredients together and store in an air tight container, label, & store until ready to use.

IMG_0018

A few variations:

Dried fruit & cream:  1 Tbs. dry milk or nondairy creamer & 2 Tbs. chopped fruit of choice.

Raisins/Craisins & Brown Sugar:  1tsp. packed brown sugar & 1 Tbs. raisins/craisins. 

Spiced Oatmeal:  1 Tbs. Sugar, 1/4 tsp. cinnamon, and scant 1/8 tsp nutmeg

Brown Sugar & Cinnamon:  1 Tbs. packed brown sugar and 1/4 tsp. cinnamon

Possible Additional Toppings: Fresh fruits, peanut butter, maple syrup, butter, jam/jelly, apple butter, etc.   The possibilities are endless! 

The cost?  Well, I’m glad you asked.  For me, the cost is  about $0.09/packet vs. $0.18-$0.20/store bought packets.   Again, with dried fruits and other toppings, the price could increase to about $0.12/packet, but it’s still cheaper than buying store bought & adding additional toppings to that, which we usually ended up doing.   This time, I mixed up 26 packets (ran out of baggies) in about 10 minutes time.  It really takes very little time to do this. 

I hope this inspires you to MYO oatmeal packets.  I don’t think you’ll be disappointed if you do. 

 

This post is linked to:

temptmytummy-large-button4

Advertisements

2 thoughts on “Make Your Own: Instant Oatmeal Packets

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s