Last month, Azure Standard had a box of organic celery on sale for $11.25 ($12.21 w/tax). Each box was guaranteed to contain at least 30 bunches of celery, which is what I received. So, each bunch of Organic celery cost me $0.41/each. So, what did I do with ALL. THAT. CELERY?
Well, I started by chopping it up. I had two bowls full. Each bowl contained 15 bunches of chopped up celery.
Then, I loaded them onto my Excalibur Dehyrator trays and dehydrated them! I filled my dehydrator twice and turned two huge bowl fulls into this:
Two half gallon canning jars full of dehydrated celery! I will end up grinding some of this up into a powder to go into my vegetable powder mix that I keep on hand, but I will leave most of it as is for now. It will be used soups & stews in the coming months, especially in the winter. While celery is easily accessible all year long and not overly expensive (usually running around $0.97 to $1.30/bunch), buying organic can cost even more. But, at $0.41/bunch, I now have plenty on hand whenever I need some for a dish.
Way to go! You are one resourceful woman!
LikeLike